Emine Hacıkura Kütüphanesi


Alanya Belediyesi Emine Hacıkura Kütüphanesi 12 Şubat 2009 tarihinde faaliyete başlamıştır.
Emine Hacıkura Kütüphanesi 3 kattan oluşmaktadır. Giriş katında bilgisayar bölümü ve çalışma odaları, ikinci ve üçüncü katında ise süreli ve süresiz yayınlardan oluşturulan kitaplıklar, çalışma alanlarının, çocuk bölümünün bulunduğu kitap bölümü vardır.
2009 yılından bu yana 20117 kayıtlı kitap kitaplık bölümümüzde, 5000 e yakın kitapta depomuzda bulunmaktadır.
2009 yılından bu yana 7117 kişi üye olmuştur. Kütüphanemizde üyelik ve kitap alımı ücretsizdir.
Kütüphanemize yazarlarımızdan 2010 yılında Buket Uzuner ve Enver Aysever, 2011 yılında Ekrem Güneş, 2012 yılında Mavisel Yener, Canan Tan ve Nur İçözü, 2013 yılında Fatih Erdoğan, Aydoğan Yavaşlı ve Feyza Hepçilingirler, 2014 yılında Sinan Yağmur ve İpek Ongun, 2015 yılında Erdal Demirkıran gelmişler, imza günü ve söyleşi düzenlemişlerdir. Bu etkinlikler dışında 2009-2015 yılları arasında periyodik aralıklarla çevre sağlık müdürlüğü görevlileri işbirliği ile Mutfakta güvenilir gıda seminerleri, Alanya Belediyesi engelsiz park ve yaşam merkezi görevlisi psikolog Esra Yemez tarafından sınav öncesi stres yönetimi, ev içi aile iletişimi gibi konularda seminerler yapıldı.
Kütüphanemizin bağış yaptığı okullar; Nezihe Soydan Ticaret Meslek Lisesi, Değirmendere İlkokulu, Bilgi Bulut İlkokulu, Emiş Beleni İlkokulu, Toslak Sabir Erkin ilkokulu, Bektaş Hamit Özçelik ilkokulu, Atatürk Orta Okulu, Sema Eray Erdem İlkokulu ve Elazığ Özel Yavuz Selim Fen Lisesi’ dir.
Kütüphaneler Haftası kapsamında Alanya Ve çevresinden Okullara ziyaret ve okuma saatleri düzenlendi. Çocuklara Dodo Kuşu Cosmo ile bitki ve hayvan sevgisi, kitap okuma alışkanlığının önemi ve çevreyi temiz tutmanın gerekliliği slayt gösterisi eşliğinde anlatıldı. Öğrencilere gösteri sonunda meşe tohumları armağan edildi.
Kütüphanemizde periyodik aralıklarla ağız sağlığı ve diş bakımı üzerine Diş doktorları tarafından bilgilendirme toplantıları yapılarak öğrencilere diş macunu ve fırçası hediye edilmektedir. Ayrıca emniyet müdürlüğünün, toplum destekli polislik şube müdürlüğü polisleri tarafından internet ve telefon dolandırıcılığı, ev güvenliği hakkında bilgilendirme toplantısı yapılarak gelen dinleyicilere konularla ilgili afiş ve broşürler dağıtıldı.
Önemli gün ve haftalarda panolarımıza günün ve haftanın önemine uygun yazı ve resimler asılarak kütüphanemizi ziyaret eden kişiler bilgilendirilmektedir. Ayrıca bazı günlerde okul öğrencileri davet edilerek film ve slayt gösterileri yapılmaktadır.
2009 - 2015 yılları arasında kütüphanemizi 205.000 kişi ziyaret etmiştir.
Düzenli olarak yeni çıkan her çeşit kitap alınmaktadır.