oyunlar

Fragman


SEVGİLİ DOKTOR


YAZAN : Anton Çehov / Neil Simon Yöneten : Murat Atak

Oyun Tarihleri :


Özet


“SEVGİLİ DOKTOR”

ABD’li oyun yazarı Neil Simon’un 1973’te Anton Çehov’un kısa oyunlarından ve öykülerinden yola çıkarak yazdığı, birbirinden bağımsız 8 kısa oyundan oluşan iki perdelik eser, insan hakları, sınıfsal ayrım, sömürü, ezen-ezilen ilişkileri ile sistem sorununa mizahi bir dille yaklaşır.
İlk hikâye “Aksırık”. En büyük tutkusu tiyatro olan orta dereceli bir memur İvan en pahalı yerden karısına ve kendisine iki bilet almıştır. Oyun sırasında bakanlığının bağlı olduğu generalin ensesine hapşırır. Bu durumdan ötürü defalarca özür dilese de kendini rahatlatamaz. Generalin ofisine gider tekrar özür diler. Eve döndüğünde ise sinirlenir ve özrünü geri almaya gider, generale bağırıp çağırır ki bu bağırmada sınıfsal bir söylem görürüz, daha sonra bağırmaya devam ederek tekrar özür diler ve sahne sonunda ölür. İvan’ın çelişkili sınıf bilinci onun çelişki davranışlarına zemin hazırlamaktadır.
İkinci hikâye ise “Mürebbiye”. Evin hanımı daha önce yaptıkları anlaşmaya uymayarak sudan ve yalan bahanelerle mürebbiyeye yapacağı ödemeyi düşürmektedir. En sonunda devede kulak bir miktar verir. Mürebbiye biraz ısrar etse de çabucak kabullenir, teşekkür eder. En sonunda evin hanımı mürebbiyeye ona bir oyun oynadığını bu kadar saf olmaması gerektiği söyler ve parasını verir, mürebbiye ise tekrar teşekkür eder.
“Cerrah” hikâyesi ise dişini çektirmeye gelen ve bundan ürken bir zangoç ile ustasının yokluğunda diş çekme fırsatı yakalamış acemi bir tıp öğrencisini işliyor.
“Baştan Çıkarma” da ise bir kadını kocası yoluyla kendine bağlamaya çalışan “kaşarlanmış” bir çapkın izliyoruz.
“Boğulan Adam” epizodu, bence gerek sahneleme gerek oyunculuk açısından “Aksırık” epizodu ile oyunun zirvesini paylaşıyor.
“Biçare Kadın”
Son öykü olan “Uzlaşma” ise ergen bir delikanlı ile onu doğum gününde “erkekliğe” adım attırmak için genel eve götüren babayı işliyor. Konu olarak “erkeklik” kavramının, konuşulmayan, konuşulamayan “cinselliğin” işlendiği bu sahnenin temposu biraz düşük kalmış. Bu durumun oyunun sonuna doğru gerçekleşmesi ise seyircinin yorulmasına sebep oluyor.
Bilet Al

Fotoğraflar